назад

Яка відповідальність за спалювання листя?

Спалювання листя, трави, гілля чи будь-якого сміття заборонено законодавством. Більше того, як роз’яснюють фахівці Кельменецького місцевого центру з надання БВПД, вищевказані дії є прямим порушенням низки норм чинного законодавства (дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря), а саме:

Конституції України (статті 50, яка гарантує кожному право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди).

Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (статті 9, «Екологічні права громадян України»). Кожен громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище і може подати до суду позов до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю та майну через негативний вплив на навколишнє природне середовище.

Закону України “Про охорону атмосферного повітря” (статті 16,  регулювання шкідливих впливів на атмосферне повітря при відсутності нормативів).

Пунктів 4.2. та 9.1.19. «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України та Закон України «Про благоустрій в населених пунктах».

 

Відповідальність

Набрав чинності Закон України від 13 квітня 2020 року № 556-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу». Зокрема, внесено зміни:

–        до статей 241, 245 Кримінального кодексу, якими збільшуються розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря з 100 – 200 до 1800 – 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу з 300-500 до 5400-9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

–        до статей 77, 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими значно збільшуються розміри штрафів за порушення вимог пожежної безпеки в лісах з 5 – 50 до 90 – 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за самовільне випалювання рослинності або її залишків з 10 – 70 до 180 – 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та за самовільне випалювання рослинності або її залишків в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду з 20 – 100 до 360 – 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Пам’ятайте!

Громадяни України зобов’язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів!