назад

Яке покарання за незаконну вирубку ялинок?

Із наближенням новорічно-різдвяних свят не зайве нагадати про збереження лісових красунь – ялинок. Адже щороку в цей час зростає їх самовільна незаконна вирубка. Яка відповідальність передбачена Законом за такі дії – консультує Чернівецький місцевий центр з надання БПВД.

Особу, яка самовільно зрубає ялинку, можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Так, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, – передбачають штраф від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Якщо такі ж дії вчинила особа, яка протягом року вже піддавалася  адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – розмір штрафу сягає від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від шестисот до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також передбачена кримінальна відповідальність за самовільну порубку хвойних дерев (ст. 246 Кримінального кодексу України). Для притягнення порушника до кримінальної відповідальності визначальним буде розмір завданої шкоди. Так, незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, – карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом до шести місяців, або обмеженням волі до трьох років, або позбавленням волі на той самий термін.

Досить часто продаж новорічних ялинок здійснюється з порушенням правил торгівлі та порядку провадження господарської діяльності. За Кодексом України про адміністративні правопорушення (ч.1 ст.159): торгівля в містах із рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях карається штрафом від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією предметів торгівлі або без такої.

Фахівці Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги закликають громадян бути свідомими і не нищити ліси!