назад

Які документи не варто довіряти стороннім особам

Нерідко українці через свою довірливість ризикують стати жертвами шахраїв. Трапляються випадки, коли люди добровільно віддають документи, що містять особисті персональні дані, стороннім особам. А ті вже використовують їх для особистих цілей. 

Для прикладу, при працевлаштуванні за кордон так звані  «роботодавці-шахраї» часто просять оригінали документів (паспорт, ідентифікаційний номер та ін.), мотивуючи це тим, що ці документи необхідні їм для офіційного оформлення на роботу. Аби уникнути неприємностей в майбутньому та не потрапити на «гачок» шахраїв у жодному разі не віддавайте свої документи посереднику з працевлаштування, роботодавцю або іншим стороннім особам.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника  та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод (купілі-продажу, дарування тощо), здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою.

Варто також зазначити, що стороннім особам не слід довіряти не лише паспорт та ідентифікаційний номер, а й документи, що засвідчують ваші права  (свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво по право власності на нерухоме майно, договір купівлі-продажу, договір дарування, державний акт на право власності на земельну ділянку або акт на право постійного користування землею, договір оренди земельної ділянки та ін.).

Таким чином, щоб не стати жертвою шахраїв:

  • не погоджуйтеся оформити кредит на своє ім’я, навіть якщо про це вас просить близький знайомий або родич;
  • якщо ви втратили паспорт, відразу ж повідомте про це правоохоронні органи;
  • ніколи не залишайте свої документи в заставу і не віддавайте їх нікому навіть на короткий час, щоб уникнути ризик, коли з ваших документів можуть зробити копії;
  • періодично перевіряйте свою кредитну історію, навіть якщо ви ніколи не користувалися послугами кредитування.

Нагадуємо, що для отримання юридичної поради Ви можете звернутись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або зателефонувати до контактного центру системи БПД за безкоштовним номером 0800-213-103.