назад

Які заходи впливу можна застосувати до особи, яка систематично вчиняє домашнє насилля

Лайки, погрози фізичною розправою, знущання – назвати це сімейним життям наврядчи хто зможе. Але в таких умовах, на жаль, проживає чимало родин, не наважуючись розірвати цей ланцюг. Але клієнтка Буринського бюро правової допомоги таки наважилася і звернулася за допомогою.  Жінка розповіла, що з чоловіком вона перебуває в офіційному шлюбі з 1999 року, проте з липня 2020 року шлюбні відносини між ними фактично припинилися, але вони все ще продовжують проживати разом. Стосунки між ними погіршились, оскільки чоловік почав систематично зловживати спиртними напоями, на ґрунті чого він постійно погрожував фізичною розправою. Також клієнтка розповіла, що неодноразово зверталася до відділу поліції із заявою щодо вичинення домашнього насильства. Однак, через деякий час, її чоловік знову вчиняв сварки.

ЯКІ ЗАХОДИ ВПЛИВУ МОЖНА ЗАСТОСУВАТИ ДО ЧОЛОВІКА, ЯКИЙ СИСТЕМАТИЧНО ВЧИНЯЄ ДОМАШНЄ НАСИЛЛЯ?

З вищевикладеного вбачається можливість скласти обмежувальний припис щодо чоловіка. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» обмежувальним приписом є один чи декілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:

1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Отже, клієнтка має право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису. Рішення суду про видачу обмежувального припису підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання. Обмежувальний припис видається на період до 6 місяців.

За наслідками розгляду, суд, виходячи з ризиків, приймає рішення про застосування обмежувальних заходів стосовно кривдника.