назад

Юрист допоміг буковинцю домогтися перерахунку пенсії

Знищені архівні довідки, а підприємства, установи чи організації ліквідовані? Як тоді встановити трудовий стаж людині, що виходить на пенсію? Як довести, що вона справді відпрацювала вказаний час?

До відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» з такою проблемою звернувся пенсіонер за віком пан Олександр. Пенсію він отримує з 2014 року. Його загальний трудовий стаж – понад 26 років. У липні 2017 року через малу пенсію пан Олександр вирішив перевірити чи всі роки його трудової діяльності Пенсійний фонд зарахував до страхового стажу. Чоловік звернув увагу на те, що за 18 років роботи в колективному господарстві  йому зарахували не повні роки праці, а лише фактичну кількість відпрацьованих трудоднів. Пан Олександр звернувся до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку пенсії. Однак отримав відмову. У Пенсійному фонді відповіли, що підстав для перерахунку пенсії немає. А також роз’яснили, що у документах пана Олександра не має записів про встановлений мінімум трудової участі у колгоспі за 18 років роботи, тому зарахували до стажу лише фактичну кількість відпрацьованих трудоднів.

Чернівецький місцевий центр з надання БВПД доручив цю справу начальнику відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги Андрію Паскару. Він пояснив пану Олександру, що за  відсутності документів  про  наявний стаж роботи і неможливості одержання їх через ліквідацію  підприємства, установи, організації або відсутність архівних даних з інших  причин, трудовий стаж установлюють на підставі показань не менше 2 свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі (в тому числі, колгоспі) і мають документи про свою роботу за час, щодо якого підтверджують  роботу заявника.

Після зустрічі з клієнтом Андрій Паскар склав позовну заяву та подав її до Новоселицького районного суду з вимогою визнати дії Новоселицького управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо відмови перерахувати пенсію і зарахувати до загального страхового стажу повні роки – неправомірними.  Також юрист просив суд зобов’язати Пенсійний фонд перерахувати пенсію та зарахувати до загального страхового стажу період роботи в колективному господарстві  в повному обсязі.

Врешті суд повністю задовольнив позов пана Олександра і зобов’язав Пенсійний фонд перерахувати вже призначену пенсію із врахуванням повного трудового стажу та стягнув на користь клієнта судові витрати.

Коментує начальник відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» Андрій Паскар:

– Пенсійний фонд відмовляється зарахувати до пенсії  повний трудовий стаж через відсутність в первинних документах встановленого мінімуму. Чи правомірно це?

За ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постановою Кабміну від 12 серпня 1993 р. №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка.

У випадку з паном Олександром, за Постановою Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 р. № 310 «Про трудові книжки колгоспників» у трудовій книжці вказується прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві та його виконання. «Інструкція про ведення трудових книжок колгоспників» від 12 серпня 1975 р. визначає, що у трудовій книжці колгоспника в розділі «Трудова участь в громадському господарстві» щорічно вносять запис про річний мінімум трудової участі колгоспників у суспільному господарстві та його фактичне виконання за даний рік. Крім того, роблять запис про невиконання встановленого річного мінімуму участі у громадському господарстві із зазначенням поважності або неповажності причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю, прогули та ін.) Записують також номер і дату рішення загальних зборів колгоспників (зборів уповноважених) або правління колгоспу, щодо поважності або неповажності цієї причини.

За постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з наступними змінами, до заяви про призначення пенсії за віком додають документи про стаж, у тому числі ті, які вимагав від позивача відповідач, лише в тому разі, якщо відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.

За п.1 основних положень про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників, трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Пункт 2 цих положень регламентує, що трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів із моменту прийняття їх у члени колгоспу.

Крім цього, обов’язок правильно і точно вносити дані про роботу в трудову книжку й інші документи, покладена на роботодавця. А тому клієнт не винен у тому, що відсутні записи зі встановлених мінімумів трудоднів за період 1983-2001 рр. і його не повинні позбавляти зарахування цього стажу до загального.

– Що робити якщо відсутні документи про наявний стаж роботи і неможливо їх одержати з поважних причин?

У постанові №637 (п. 18) зазначено, що за  відсутності документів  про  наявний  стаж  роботи  і неможливості одержання їх через ліквідацію підприємства, установи, організації або відсутність архівних даних з інших причин, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які би знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі, колгоспі) або в одній системі й мали документи про свою роботу за час, щодо якого вони  підтверджують  роботу заявника.

   Справа №720/1537/17