назад

Юрист Хустського місцевого центру відстояв право на стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини

У грудні місяці 2020 року до Хустського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулися сімейна пара Білинець,  яка створила будинок сімейного типу сімї Білинець, з приводу надання їм правової допомоги по питанню стягнення аліментів з Русин Наталії Іванівни  на утримання малолітньої дитини Русин Артема Івановича, 11.03.2012 року народження.

Малолітню дитину  внаслідок прийнятого судом рішення, Полянською сільською радою Мукачівського району Закарпатської області 05.04.2021 року рішенням № 78  виконавчого комітету «Про надання статусу дитини, позбавлено батьківського піклування Русин Артема Івановича, 11.03.2012 року народження» Русин Артему Івановичу надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Відомості про батька дитини записано відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері).

Згодом, 19.05.2021 року виконавчим комітетом Хустської міської ради було прийнято рішення за № 203 «Про влаштування дитини, позбавленої батьківського піклування, Русина Артема Івановича, 11 березня 2012 року народження, до дитячого будинку сімейного типу родини Білинця Володимира Івановича та Білинець Олесі Дмитрівни в м. Хуст, вул. Німецька, 7» відповідно до якого малолітнього Русина А.І. влаштовано на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу родини Білинець. Матеріальної допомоги на дітей в добровільному порядку мати не надає, а, ціни на товари та послуги, необхідні для забезпечення нормального життєвого розвитку дітей зростають.

В результаті звернення вищезазначеної сім’ї, працівник місцевого центру надав належну безоплатну первинну та вторинну правову допомогу,  подав до Хустського районного суду відповідну заяву щодо стягнення аліментів з матері на утримання малолітньої дитини, мотивами якої було зазначено те, що згідно зі ст. 31 Закону України «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», батьки-вихователі є особами, які заміняють батьків, законними представниками своїх вихованців і захищають їхні права та інтереси в органах державної влади, у тому числі судових, як опікуни або піклувальники без спеціальних на те повноважень.

Згідно з ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Дитина знаходиться на повному утриманні та вихованні в будинку сімейного типу родини Білинець,.

Водночас, при підготовці позовної заяви працівник місцевого Центру керувався вимогами статті 180 Сімейного кодексу України, відповідно до якої батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Також, підставою для написання слугувала Конвенція ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року передбачено, що держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Внаслідок проведення  представником центру належного захисту прав та інтересів клієнтів, Хустським районним судом було задоволено позовні вимоги клієнтів у повному обсязі.

Посилання на справу https://reyestr.court.gov.ua/Review/97646776

Номер справи :  309/2076/20