назад

Юрист системи БПД допоміг дітям, які опинились в складних життєвих обставинах, прийняти спадщину

До Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пані Наталія, яка є опікуном та піклувальником своїх неповнолітніх та малолітніх онуків, зі зверненням про визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи його тим, що у її онуків померла мати, після смерті якої відкрилась спадщина, в тому числі на квартиру, яка знаходиться в м. Володимир-Волинський.

Маючи намір прийняти спадщину в інтересах своїх онуків, пані Наталія звернулася до нотаріальної контори. Однак у прийнятті спадщини  було відмовлено, у зв’язку з відсутністю належних документів на квартиру. Клієнти підпали під категорію для надання безоплатної вторинної правової допомоги як діти, які перебувають у складних життєвих обставинах відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».

Вивчивши всі матеріали справи, юрист Олексій Кірносов підготував позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно та клопотання про звільнення від сплати судового збору, адже діти є позбавленими батьківського піклування, а пані Наталія, як їх законний представник, не мала фінансової можливості сплатити судовий збір, тому що він перевищував її щомісячний дохід. У судовому засіданні Олексій Кірносов захищав інтереси клієнтів за довіреністю.

Рішенням суду позов клієнтів було задоволено. Визначено право власності на спадкове майно, в саме на 1/3 частки квартири.

Коментар юриста Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД Олексія Кірносова:
Які є підстави спадкування за законом?
Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли не існує заповіту.

Підстави спадкування за законом:
– споріднення;
– родинні відносини;
– шлюб;
– усиновлення;
– перебування на утриманні спадкодавця не менше 5 років до його смерті.

При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття (ст. 1258 ЦК).