назад

Юристка Білопільського бюро допомогла клієнту встановити факт родинних відносин та захистити право на спадкування

Спадкове право являє собою сукупність правових норм, що встановлюють порядок переходу прав та обов’язків померлої особи (спадкодавця) за правом спадкування до однієї або кількох осіб (спадкоємців). Процедура спадкування не така проста, як може здатися на перший погляд і право на спадкування подекуди потрібно доводити в суді. В одному з таких випадків працівниця Білопільського бюро правової допомоги Аліна Ольховик допомогла клієнту з вадами зору в захисті права на спадкування.

Пан Андрій (ім’я змінено з етичних міркувань) розповів, що після смерті матері звернувся із заявою про визнання права власності на спадкове майно до державної нотаріальної контори. Але отримати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно за заповітом не зміг, оскільки не було правовстановлюючого документу, який би підтверджував право власності його покійної матері на це майно. За життя мати належно не оформила документи. Крім того у свідоцтві про народження Андрія в графі відомостей про матір була допущена технічна помилка: у частині по батькові матері дитини, де було зазначено «Фидосіевна» замість правильного «Федосіївна». У зв’язку з цим виникла необхідність встановлення факту родинних відносин між матір’ю та сином.

Тому для відновлення своїх прав пан Андрій змушений був звернутися до Білопільського бюро правової допомоги. Доручили цю справу головному спеціалісту Аліні Ольховик. Розглянувши матеріали справи, юристка роз’яснила клієнту, що в даному випадку право на спадкове майно має визнаватися у судовому порядку. Адже це винятковий спосіб захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди в оформленні спадкових прав у нотаріальному порядку, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати особою документа, який засвідчує її право власності.

Аліна Ольховик пояснила, що випадки відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім’я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем досить характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом у погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла.

Факт родинних відносин встановлюється для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих чи майнових прав або ж підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав: права на спадщину, права на пенсію у зв’язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Родинні відносини (споріднення) – це кровний зв’язок між людьми, з наявністю якого закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов’язків особи. У правовому значенні факт родинних відносин має як пряме споріднення, так і не пряме (бокове), коли родинні зв’язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника). Для кровного споріднення характерним є ступені споріднення, тобто кількість народжень, що пов’язують між собою двох осіб, які перебувають у родинних зв’язках.

Зібравши всі необхідні докази, фахівець бюро звернулася до Білопільського районного суду Сумської області, який своїм рішенням задовольнив позовну заяву в повному обсязі. Судом встановлено юридичний факт того, що Ганна Федосіївна є рідною матір’ю пану Андрію, за яким визнано право власності на житловий будинок із усіма господарськими будівлями та спорудами, що належали його матері.

Коментує юристка Білопільського бюро правової допомоги Аліна Ольховик:

Які потрібні підтверджуючі документи, щоб довести належність будинку спадкодавцю, якщо цей будинок зведено з дозволу сільської ради без подальшого оформлення документів?

Це можуть бути:

  • архівні довідки чи витяги з рішень місцевої ради про надання земельної ділянки у власність чи дозволу на будівництво будинку спадкодавцю;
  • довідки виконавчого комітету місцевої ради;
  • записи у погосподарських книгах;
  • реєстрація місця проживання спадкодавця у будинку за паспортом;
  • технічний паспорт на будинок;
  • сплата за комунальні послуги по цьому будинку;
  • архівні документи з колгоспу про відведення в установленому порядку земельних ділянок під забудову тощо.

Які потрібні докази, щоб довести юридичний факт родинних відносин?

Це можуть бути:

  • висновок про внесення змін до актового запису;
  • свідоцтво про народження;
  • покази свідків.

У якому суді розглядаються справи щодо визнання права власності на спадкове майно?

Справа щодо оформлення документів, які посвідчують право власності на нерухоме майно, розглядається в порядку цивільного судочинства в районних, районних у містах, міських та міськрайонних судах за місцезнаходженням майна.

Який розмір судового збору сплачується за подання позову про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування?

Сплачується судовий збір у розмірі одного відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Ціна позову визначається виходячи з грошової оцінки нерухомого майна або за результатом проведеної експертної оцінки.