назад

Юристка допомогла здійснити заміну сторони виконавчого провадження

До Камінь-Каширського бюро правової допомоги Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пані Тетяна. Жінка розповіла, що у березні 2019 року померла її мама, після смерті якої відкрилась спадщина. До складу спадщини входять житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, земельна ділянка для будівництва і обслуговування жилого будинку, а також нараховані та невиплачені кошти для виконання судового рішення. Клієнтка вчасно звернулась до нотаріуса і прийняла спадщину. Нотаріус видав свідоцтво на отримання грошових коштів, але без заміни стягувача ці кошти отримати неможливо.

Вислухавши жінку, начальниця Камінь-Каширського бюро правової допомоги Інна Бондар пояснила, що відповідно до ч.1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником. Згідно з п.2 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України, підставою заміни кредитора у виконавчому провадженні є правонаступництво в матеріальних (майнових) правовідносинах, тобто перехід суб’єктивних майнових прав чи обов’язків від одного суб’єкта майнових правовідносин до іншого на підставі правонаступництва. Ст. 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до статей 1216, 1227 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомога у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Оскільки клієнтка належить до категорії малозабезпечених осіб та має право на безоплатну вторинну правову допомогу, юристка бюро склала та подала до суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження.

ЗУ «Про виконавче провадження» говорить, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Таким чином, законодавством визначено єдину (виключну) підставу для звернення до суду з вимогою про заміну сторони виконавчого провадження, а саме вибуття однієї із сторін. При цьому заміна сторони у виконавчому провадженні можлива лише її правонаступником.

4 червня 2020 року ухвалою Камінь-Каширського районного суду заявлені вимоги клієнтки задоволено в повному обсязі, замінено стягувача померлу особу на її дочку, у виконавчому провадженні щодо примусового виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області у справі на спадкоємця за законом відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом.