назад

Юристка Кролевецького бюро правової допомоги допомогла визнати право власності на земельну ділянку

Система земельних відносин є доволі складною та певною мірою заплутаною. Бувають випадки, коли в державних актах виявляються помилки або ж виправлення, і тоді людина не може оформити право власності на свою земельну ділянку. Зокрема, такий випадок стався на Кролевеччині.

До Кролевецького бюро правової допомоги звернулася громадянка Ірина, яка повідомила, що в 2005 році їй  було видано державний акт на право власності на земельну ділянку, а саме на земельну ділянку площею 0,0505 га, розташовану в Кролевецькому районі Сумської області. Але в документі були «підчистки» та виправлення у назві Обтівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, яка прийняла рішення про видачу державного акта на право на земельну ділянку. Також в адресі розташування земельної ділянки допущені помилки (зазначено «провулок» замість «вулиця»).

На час отримання документів жінка не помітила цих помилок та виправлень і своєчасно не звернулася до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою про видачу нового державного акту, як це передбачено законодавством.

«На сьогодні видати нові державні акти на право власності на земельну ділянку неможливо у зв’язку з набранням чинності з 01 січня 2013 року Закону України “Про Державний земельний кадастр”, яким видача державних актів не передбачена. У зв’язку з тим, що в державному акті містяться виправлення та допущено помилку, клієнтка позбавлена можливості розпоряджатися майном, яке належать їй на праві приватної власності», – розвідає Наталія Денисенко, очільниця Кролевецького бюро правової допомоги.

Юристка бюро склала позовну заяву про визнання право власності на земельну ділянку. Рішенням Кролевецького районного суду позовні вимоги були повністю задоволені.

Довідково: номер справи у Єдиному державному реєстрі судових рішень579/657/20.

Коментує юристка Кролевецького бюро правової допомоги Наталія Денисенко:

Які є підстави набуття права власності на земельну ділянку?

Громадяни та юридичні особи набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно з частиною першою статті 126 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2013 року, документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, є державний акт на право власності.

Що таке державний акт на право власності?

Державний акт на право приватної власності на землю – документ, виданий уповноваженим державним органом, що підтверджує право власності громадянина на земельну ділянку. Містить інформацію про власника земельної ділянки та підстави набуття права власності на земельну ділянку.

Державний акт, виданий після смерті спадкодавця при зазначенні в ньому дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про передачу у власність земельної ділянки за життя спадкодавця, свідчить про набуття спадкодавцем права власності на земельну ділянку.

Добровільний порядок

Куди звернутися

Необхідно звернутись до державного реєстратора для реєстрації права власності на земельну ділянку.

Вартість
За державну реєстрацію права власності (у тому числі довірчої власності як способу забезпечення виконання зобов’язань) справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб у строк 5 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви, крім випадків, коли відповідно до законодавства заявник звільняється від сплати адміністративного збору (частина перша статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»). У 2021 році сума становить 230 грн.

За державну реєстрацію права власності, проведену у строки менші, ніж 5 робочих днів, справляється адміністративний збір у такому розмірі:

  • 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб – у строк 2 робочі дні;
  • 2 прожиткових мінімума для працездатних осіб – у строк 1 робочий день;
  • 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб – у строк 2 години.