назад

Юристка місцевого центру на Луганщині допомогла скасувати грабіжницький борг

Як відібрати у пенсіонера майже 100 тисяч гривень? Скористатися недосконалістю законів. У цьому на власному досвіді переконався військовий пенсіонер із Луганська, учасник бойових дій. 

Все почалося з того, що у 2013 році він взяв кредит на 30 тисяч гривень у банку (це було Луганське відділення «Дочірний банк Сбербанк Росії»). Після кількох внесків за кредитом у Луганську почались відомі події, під час яких банк припинив існування в Україні. Пенсіонер не відмовлявся від сплат, але не знав, куди платити таким чином, щоб згодом не виявилось, що він повертав борги «не тим».  Він планував з часом переїхати на підконтрольну територію, де з’ясувати правонаступника банку або дочекатись відновлення роботи банку, та розраховуватись уже з ним у законний спосіб.

Але справа з переїздом затягнулась, і ситуацією скористалось товариство з обмеженою відповідальністю «Росвен Інвест Україна». Воно, як правонаступник банку, нарахувало пенсіонерові таку заборгованість, що сплатити її міг хіба що мільйонер! Борг за кредитом і несплаченими відсотками склав  у сумі понад 97 тисяч гривень. Про таку суму боржник дізнався з повідомлення, що одержав на свою фактичну адресу на початку 2020 року. Але з повідомленням не надійшло документів, що підтверджували б правонаступність кредитора.

В червні він одержав ще одне повідомлення про борг, у якому була зазначена вже інша сума – 93 тисячі, що поставило законність вимог кредитора під ще більший сумнів. Восени пенсіонер отримав зменшену пенсію – виявилося, що з неї почали вираховувати борг.

Чому так сталося?  Якщо боржник не став сплачувати борг добровільно, то треба його примусити! Отже, ТОВ «Росвен Інвест Україна» звернулось до приватного київського нотаріуса для вчинення виконавчого напису, тобто з наміром діяти нібито за законом, але так, щоб про це не дізнався боржник. Тому повідомлення про виконавчий напис приватний виконавець надіслав боржнику на адресу в Києві, де боржник ніколи не проживав. А якщо боржник не мав поняття про такі дії, то й перешкодити їм не міг, а про все дізнався, тільки коли почалися відрахування з пенсії. Остаточно схема «порівняно чесного відбирання грошей» була висвітлена у Пенсійному фонді, до якого пенсіонер зателефонував для з’ясування причини відрахувань.

У пошуках справедливості чоловік звернувся до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Як учасник бойових дій, він мав право на безоплатне представництво своїх інтересів в суді, і центр призначив для ведення справи досвідченого юриста Оксану Чумак.

Справа була складною. Юрист склала до суду кілька клопотань, і всі вони були задоволені.

Міловський районний суд розглянув надані юристом документи по справі, з яких стало зрозуміло, що:

  • приватний нотаріус не мала права вчиняти виконавчий напис, оскільки нею не була перевірена безспірність суми щодо боргових вимог кредитора;
  • приватний виконавець надіслав боржникові повідомлення про виконавчий напис на адресу, що відрізняється від фактичної адреси проживання боржника;
  • назва банку в документах, що надав кредитор, відрізняється в різних місцях: у договорі про правонаступництво банк мав назву АТ «СБЕРБАНК», а у кредитному договорі боржника – «Дочірній банк Сбербанку Росії» (скорочено АТ «Сбербанк Росії»).

Отже, якщо боржник не був повідомлений про виконавчий напис, а нотаріус не мала права вчиняти виконавчий напис, то суд мав всі підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Додатково кредитору було призначено штраф за невиконання вимог суду надати докази по справі. Штраф також був призначений і приватному виконавцю.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень