назад

Юристка на Буковині допомогла дівчині-чорнобильці отримати компенсацію за продукти

У соцзахисті потерпілій від наслідків Чорнобиля буковинці не виплатили грошову компенсацію за продукти харчування майже за чотири роки. Пані Мар’яна звернулася до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, де їй допомогли відновити справедливість.

Дівчина розповіла, що з 2006 року перебувала на обліку як дитина-інвалід, інвалідність якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, а з 2013 року отримала статус потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС І категорії. Пані Мар’яна отримувала пільги на оплату житлово-комунальних послуг, безкоштовні ліки та щорічну санаторно-курортну путівку.

Однак згодом з’ясувала, що крім цих пільг, законодавство України передбачило також грошову компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування, на яку дівчина мала право ще з грудня 2013 року. Пані Мар’яна звернyлася до районного управління праці та соціального захисту населення з заявою. Рішенням органу соцзахисту їй призначили довічно компенсацію витрат на продукти харчування, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, починаючи виплату з вересня 2017 року. А про невиплачену компенсацію на продукти харчування з грудня 2013-го по вересень 2017 року – «забули».

Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги доручив цю справу начальнику відділу «Кіцманське бюро правової допомоги» Анжелі Косинській. Юристка склала вмотивовану позовну заяву, в якій всебічно обґрунтувала позовні вимоги про визнання бездіяльності органу соцзахисту протиправною та стягнення невиплаченої компенсації на продукти харчування, як  потерпілій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС І категорії.

Чернівецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким позов задовільнив повністю. Зокрема, визнав бездіяльність управління праці та соціального захисту населення щодо ненарахування і невиплати клієнтці грошової компенсації на продукти харчування, як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії протиправною. Орган соцзахисту зобов’язали повторно розглянути заяву пані Мар’яни та перерахувати виплату грошової компенсації вартості продуктів харчування.

Рішення набрало законної сили. Управління праці та соціального захисту населення району вже його виконало повністю.

Роз’яснює юристка Кіцманського бюро Анжела Косинська:

У Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936, призначення громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється за єдиною заявою (урядова постанова від 17 серпня 2002 року № 1146 “Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги”).

Органи соціального захисту населення, що проводять нарахування та виплати, передбачені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, звіряють у разі потреби отриману від громадян інформацію щодо правомірності нарахування компенсаційних виплат із відділами персоніфікованого обліку згідно з Єдиним автоматизованим реєстром осіб, які мають право на пільги (постанова Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117).

Виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг у разі, коли вперше встановлено відповідний статус постраждалої особи і видано відповідне посвідчення, проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.

У разі зміни категорії постраждалої особи, її групи інвалідності або посвідчення проведення виплати поновлюється з дня припинення останньої виплати за умови, що особа мала право на такі виплати та повідомила про це уповноважений орган протягом трьох місяців.

Справа № 824/242/18-а