назад

Юристка системи БПД Сумщини допомогла клієнтці розірвати договір оренди земельної ділянки

У практиці юристів системи БПД частими є випадки, коли власники земельних ділянок сдають їх в оренду, але при цьому неуважно ознайомлюються з умовами договору оренди землі, який вони підписують, та не замислюються над наслідками його невиконання.

У таку ситуацію потрапила і пані Лідія, яка у грудні 2006 уклала договір  оренди землі з однією із аграрних фірм. Орендар до 2018 року сплачував кошти у набагато більшому розмірі, ніж встановлено було самим договором оренди, і пані Лідію це цілком влаштовувало. Проте на початку 2018 року орендарі повідомили, що бажають продовжити договір оренди на 10 років. Пані Лідію це не влаштовувало, оскільки вона бажала у випадку відкриття ринку землі продати свою ділянку. Тому жінка відмовилася підписувати документи на продовження договору оренди землі на 10 років. На це орендар відповів, що буде сплачувати тільки ту орендну плату, яка вказана в договорі. Так і сталося: орендар сплатив орендну плату у 2018, 2019, 2020 роках по 1 тис. грн.

У розпачі пані Лідія звернулася до Роменського бюро правової допомоги з проханням захистити її права та розірвати договір оренди земельної ділянки. Начальниця бюро Алла Єрньєй  зібрала та дослідила необхідні документи та направила позов про розірвання договору оренди.

Юристка у заяві до суду спиралася на чинне законодавство, зокрема, що на момент укладення договору оренди землі між сторонами діяв Указ Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», яким передбачалось, що орендар земельної ділянки повинен був здійснювати плату за оренду у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

Суд став на захист законних прав та інтересів пані Лідії та своїм рішення розірвав договір оренди земельної ділянки.

Довідково: зі змістом самого рішення можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/97477074

Коментує начальниця Роменського бюро правової допомоги Алла Єрньєй

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.