назад

Юристи допомогли бабусі захиститись від насильства з боку онука

На початку року до Жовтоводського бюро правової допомоги звернулась  літня жінка, пані Наталя. У розмові з нею працівники бюро з’ясували, що вже протягом тривалого часу Наталя Володимирівна не може жити спокійно. Вона постійно перебуває в стресовій ситуації через насильство з боку рідного онука.

Молодий чоловік, виявилось, ніде не працює та не навчається, джерел доходів не має. Окрім мізерної пенсії Наталі, на яку і поклав око. Онук майже кожного дня приходить до бабусі, вимагає грошей, їжу, купівлю йому одягу, цигарок, спиртних напоїв. У разі відмови – підіймає руку, лається, трощить меблі. Уже декілька разів пані Наталя зверталась до поліції.  Але  чоловік все одно не залишив її у спокої: постійно приходить, гучно стукає у двері, свариться, ображає її та сусідів, які наважуються зробити йому зауваження. У січні онук взагалі перетнув межу: увірвався  в дім Наталі Володимирівни, почав вимагати з неї гроші і погрожував розправою. У пані Наталі врешті решт терпець увірвався. Вона вкотре викликала поліцію та вже наполягала на видачі термінового заборонного припису.

Відповідно до припису онуку було заборонено входити та перебувати в місці проживання жінки, у будь-який спосіб контактувати з нею, а також встановлено зобов`язання залишити місце проживання постраждалої. Даний припис було видано терміном на 5 діб. Протягом вказано часу онук виконував вимоги закону, не з`являвся в домі бабусі, не контактував з нею та не вчинив щодо неї будь-якого виду насильства. Проте по завершенню дії припису, знову почав приходити до Наталі Володимирівни з вимогами, погрозами, лайкою. Жінка  постійно перебувала у стресовому стані та відчувала страх за своє життя, здоров`я і безпеку.

Тому до фахівців Жовтоводського бюро правової допомоги бабуся прийшла майже втративши віру у реальність захист у своїх прав. Юристи почали кропітку роботу щодо підготовки документів для винесення обмежувального припису в судовому порядку.

Ситуацію коментує юрист Жовтоводського бюро правової допомоги, який допомагав клієнтці, Марк Веремейчик:

Відповідно до ст. 350-2 Цивільного кодексу України, заява про видачу обмежувального припису може бути подана особою, яка постраждала від домашнього насильства або її представником.

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають однією сім`єю, але не перебувають у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Для захисту потерпілої особи від насильства законодавством передбачено такий спосіб як обмежувальний припис. Він виноситься судом на строк до 6 місяців і тимчасово обмежує прав чи покладає обов`язків на особу, яка вчинила домашнє насильство. Після такого рішення кривдник береться на профілактичний облік і не може навіть наближатись до людини, яку до того переслідував, ображав та здійснював різні форми насильства.

У травні Жовтоводським міським судом Дніпропетровської області було винесене рішення щодо задоволення позовних вимог пані Наталі в повному обсязі. А саме: видано обмежувальний припис стосовно кривдника у вигляді тимчасового обмеження його прав з покладанням  наступних обов`язків:

  • Заборонити йому перебувати в місці проживання бабусі;
  • Заборонити вести листування, телефонні переговори або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб;
  • Заборонити наближатися ближче ніж на 200 метрів до місця проживання (перебування) пані Наталі.

Строк обмежувального припису –  шість місяців.

Нагадуємо, що особи, постраждалі від домашнього насильства, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, а отже – на призначення правника за рахунок держави для захисту своїх прав.

Всеукраїнський контакт-центр системи безоплатної правової допомоги, де можна отримати первинну правову допомогу та дізнатись адресу най ближчого центру/бюро безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103.