назад

Юристи допомогли позбутись неправомірно нарахованого кредиту

Аліна звернулась до юристів Дніпровського бюро правової допомоги №2 після того, як дізналась, що «винна» банку майже 15 тисяч гривень. Звідки з’явилась така сума жінка не знала, адже сплатила кредит давно і вчасно. Юристи правової допомоги від держави взялись розбиратись у ситуації.

Отже, громадянка свого часу підписала анкету-приєднання та отримала банківську кредитну картку, якою і користувалась до кінця 2015 року. Розрахувавшись за кредитом, Аліна вважала, що боргів в неї перед банком немає і більше картку не використовувала.  Але влітку 2020 року дізналась, що банк звернувся до суду про стягнення з неї заборгованості за кредитом, який, на переконання банку, становив 14 189 грн. 11 коп. Борг складався з:

– 82,09 грн. заборгованість за тілом кредита;

– 82,09 грн. – заборгованість за простроченим тілом кредита;

– 28,88 грн. – заборгованість за відсотками нарахованими на прострочений кредит згідно ст. 625;

– 14 078, 14 грн. – нарахована пеня;

Фахівець Дніпровського бюро Анастасія Міхлевська, ознайомившись з матеріалами справи, склала відзив на позовну заяву про стягнення заборгованості. У результаті позовні вимоги банку було задоволено частково, залишивши заборгованість за тілом кредита у розмірі 82,09 грн.

Коментує юрист Дніпровського бюро правової допомоги №2  Анастасія Міхлевська

На що потрібно звертати увагу, якщо з вас у судовому порядку банк хоче стягнути сумму в десятки рази більшу, ніж тіло кредита?

По-перше: позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Заява про застосування позовної давності знаходиться в матеріалах справи, де також знаходиться і вимога про дострокове повернення кредиту.

По-друге: отримання кредиту шляхом підписання анкети-заяви про приєднання не є кредитним договором.

Правила надання банківських послуг, з огляду на їх мінливий характер, не можна вважати складовою кредитного договору ані щодо будь-яких встановлених ними нових умов та правил чи можливості використання банком додаткових заходів, які збільшують вартість кредиту, ані щодо прямої вказівки про збільшення прав та обов`язків кожної із сторін, якщо вони не підписані та не визнаються позичальником, а також якщо ці умови прямо не передбачені.

Тому суди в таких випадках стають на сторону громадян та задовольняють подібні позовні вимоги банку частково.