назад

З безпідставними нарахуваннями заборгованості за воду можна й потрібно боротися – довели у Криворізькому місцевому центрі з надання БВПД

Якщо побачили у платіжці суму, яка відрізняється від нарахованої за лічильником, не кваптеся платити, а розберіться, звідки взялися ці цифри, і чи не схожа ваша ситуація з тією, що сталася з мешканцем Кривого Рогу.

Пан Василь з подивом побачив на своїй платіжці, що надійшла від комунального підприємства з водопостачання, незвично велику суму до сплати. Поки він розібрався, що й до чого, минуло півроку. За цей час утворилася заборгованість у розмірі 2 тис. 678 грн.

У відповідь за запитання пана Василя представники КП надіслали лист, в якому пояснили, що заборгованість виникла через неврахування показників приладу обліку води. А показники лічильника не враховувалися через те, що був пропущений термін періодичної повірки приладу. Щоправда, про настання цих самих термінів пана Василя мало повідомити саме комунальне підприємство, але чомусь це не зробило.

Платити мовчки чи боротись за свої права – питання, яке час від часу ставить перед собою кожен споживач, бо розуміє скільки часу й клопоту найчастіше потрібно, аби довести свою правоту.

Пан Василь вирішив все ж таки боротися за свої права. Спочатку він замовив  повірку лічильника. Потім звернувся до Криворізького центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Фахівець центру Володимир Шишов допоміг пану Василю скласти одне-єдине звернення до НКРЕКП – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. ЇЇ основними завданнями як регулятора є забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами. До НКРЕКП пан Василь звертався щодо проведення перевірки правомірності дій комунального підприємства з водопостачання, додавши копію відповіді водоканалу, копію акту про повірку лічильника та свідоцтва про повірку лічильника.

Результати розгляду звернення і перевірки наступні: комунальне підприємство з водопостачання отримало припис від НКРЕКП на усунення порушень, виявлених під час перевірки, а також здійснило коригувальний перерахунок нарахувань у розмірі 2 тис. 100 грн. Таким чином, права споживача були захищені від неправомірних нарахувань з боку підприємства-постачальника води і пан Василь заощадив свої гроші.

Юрист Володимир Шишов так коментує ситуацію:

Згідно з ст.17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб’єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки. Отже, відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки лічильників води у даному випадку покладається на комунальне підприємство з водопостачання. Будь-яких повідомлень про необхідність проведення періодичної повірки лічильника води, що передбачено Порядком (Постанова КМУ від 08.07.2015 № 474) від комунального підприємства не надходило.

До того ж, згідно з п. 10 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 (далі – Правила), справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п’ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

Тож, хоч повірка лічильника води і є за Законом клопотом споживача і відбувається за його рахунок, про настання термінів перевірки споживачів повинні заздалегідь повідомляти підприємства-постачальники води. І забувати їм про це не варто, бо зайві нараховані споживачам гроші все одно доводиться повертати.