назад

З недобросовісними орендарями землі можна розривати договори достроково через суд – довели у Кам’янському

З орендарями земельних ділянок, які несвоєчасно сплачують орендну плату, можливе дострокове розірвання договорів та стягнення з них боргів. 

До Кам’янського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся Василь Іванович – власник земельної ділянки. Чоловік розповів, що у 2011-му році між ним та Петром Григоровичем був укладений договір оренди землі до 31 грудня 2021 року. Орендар, відповідно до умов договору, мав сплачувати визначену  орендну плату до 30 листопада кожного року, поки діє договір оренди. Однак, незважаючи  на це, орендар  досі  не сплатив обіцяні й прописані у договорі суми за 2019-й та 2020-й роки.

Василь Іванович неодноразово звертався до Петра Григоровича з вимогами  сплатити заборгованість з орендної плати за землю. Та лише у травні 2021-го року орендар спромігся сплатити йому борг за 2019-й рік у сумі 11 939 грн., все одно пропустивши обумовлений  договором оренди термін на півтора роки. Тож Василю Івановичу потрібні були поради юристів  щодо можливостей стягнення своєчасної орендної плати за власну земельну ділянку та розірвання договору з недобросовісними орендарем.

Фахівці центру з надання БВПД порадили Василю Івановичу звернутися до суду  й підготували позовну заяву з вимогою до Петра Григоровича щодо припинення договору оренди земельної ділянки та зобов`язання повернути земельну ділянку, а також стягнення боргу – орендної плати за користування земельною ділянкою площею 5 га за 2020 рік – 14 968,94 грн. та пені в сумі 317,34 грн.

Суд, що відбувся у вересні цього року,  вирішив розірвати договір оренди земельної ділянки, та стягнути з орендаря на користь Василя Івановича заборгованість з виплати орендної плати за користування земельною ділянкою за 2020 рік у розмірі 12 050,00 грн. та пеню у розмірі 246,00 грн.

Ситуацію коментує заступник начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Кам’янського місцевого центру з надання БВПД Лілія Осипьонок:

Зазвичай у судовій практиці підставою для розірвання договору оренди землі є систематичне невнесення орендної плати (два та більше випадки). При цьому систематичне внесення орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, не вважалось вагомою підставою для розірвання такого договору. Але у цьому випадку суд звернув увагу на положення ст.526 Цивільного кодексу України, де зазначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

При цьому систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо внесення орендної плати є підставою для розірвання договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість.

Таким чином, суд встановив, що відповідачем умови договору оренди землі належним чином не виконуються, орендна плата, як зазначалось вище, своєчасно не сплачується, що свідчить про ухилення відповідача від виконання зобов`язань зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою у визначений договором термін.

Тож, створивши прецидент, суд продемонстрував селянам, що з орендаторами земельних ділянок, які несвоєчасно сплачують орендну платню, можливе дострокове розірвання договорів та стягнення з них боргів.

Посилання на рішення суду:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/99355089