назад

З рахунку зникли кошти. Банк поніс відповідальність!

До Жовтоводського бюро правової допомоги, що на Дніпропетровщині, звернулася пані Ольга. Жінка поскаржилась на те, що залишились без пенсії. Її кошти в сумі 2000 грн. раптом зникли з пенсійного рахунку, а отже жінка залишилась без засобів до існування. Гроші було списано в рахунок «погашення боргу» перед АТ КБ «ПриватБанк». Але  жодного боргу перед банком пані Ольга не мала. Як бути в такій ситуації, жінка також не знала, оскільки її неодноразові усні та письмові звернення до банку не дали результатів, і установа кошти повертати не поспішала.

Захищав інтереси клієнтки у суді юрист Жовтоводського бюро правової допомоги Марк Веремейчик. Правник склав позов до суду в порядку захисту прав споживачів фінансових послуг про відшкодування завданої матеріальної та моральної (немайнової) шкоди. Юридичний спосіб захисту прав споживачки фінансових послуг дав результат. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області виніс відповідне рішення. Суд постановив стягнути з Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк» на користь  позивачки матеріальну шкоду у розмірі 2086  гривень 32 коп., а також стягнути з Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк», на користь позивачки, 2000 гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.

У випадку з пані Ольгою ні рішення суду на користь банку, ні жодної іншої підстави для списання коштів з карткового рахунку не існувало, тому суд зобов’язав повернути раніше списані кошти на рахунок позивачки. До того ж, протиправні дії банку щодо  списання коштів з рахунку змусили жінку чимало понервуватись, адже в якийсь момент вона  не змогла собі придбати навіть їжу, бо залишилась без грошей. Суд визнав дії банку такими, що спричинили моральні страждання та переживання, і погодився з тим, що людина отримала моральну шкоду. Тому  з «ПриватБанку» на користь позивачки буде стягнуто додаткових 2000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди. Рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92099021

У такій ситуації може опинитись кожен. Юрист системи правової допомоги від держави  Марк Веремейчик пояснює:

Наразі захист прав споживачів фінансових послуг здійснюється Національним банком України. Тому першими кроками, якщо ви зіштовхнулись з подібною проблемою, мають бути письмові звернення до банківської установи та до Національного банку України.  Якщо в досудовий спосіб вирішити проблему не вдалось, звертайтесь до суду.

Коли можуть бути списані кошти з рахунку людини?

Відповідно до ч. 2 ст. 1071 ЦК України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.

Які є підстави для повернення незаконно списаних коштів?

Відповідно до вимог ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов`язана повернути потерпілому це майно.