назад

З рахунку зникли кошти. Банк поніс відповідальність!

Навесні до Жовтоводського бюро правової допомоги звернулася пані Ельвіра. Жінка поскаржилась на те, що залишились без пенсії. Її кошти в сумі 2000 грн. раптом зникли з пенсійного рахунку, а отже жінка залишилась без засобів до існування. Гроші було списано в рахунок «погашення боргу» перед АТ КБ «ПриватБанк». Але  жодного боргу перед банком пані Ельвіра не мала! Як бути в такій ситуації, жінка також не знала, оскільки її неодноразові усні та письмові звернення до банку не дали результатів, і установа кошти повертати не поспішала.

Захищав інтереси пані Ельвіри у суді юрист Жовтоводського бюро правової допомоги Марк Веремейчик. Правник склав позов до суду в порядку захисту прав споживачів фінансових послуг про відшкодування завданої матеріальної та моральної (немайнової) шкоди. Юридичний спосіб захисту прав споживачки фінансових послуг дав результат. У жовтні Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області виніс відповідне рішення. Суд постановив:

стягнути з Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк» на користь  позивачки матеріальну шкоду у розмірі 2086  гривень 32 коп.;

стягнути з Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк», на користь позивачки, 2000 гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.

У випадку з пані Ельвірою ні рішення суду на користь банку, ні жодної іншої підстави для списання коштів з карткового рахунку не існувало, тому суд зобов’язав повернути раніше списані кошти на рахунок позивачки. До того ж, протиправні дії банку щодо  списання коштів з рахунку змусили пані Ельвіру чимало понервуватись, адже в якийсь момент вона  не змогла собі придбати навіть їжу, бо залишилась без засобів до існування. Суд визнав дії банку такими, що спричинили моральні страждання та переживання, і погодився з тим, що людина отримала моральну шкоду. Тому  з «ПриватБанку» на користь позивачки буде стягнуто додаткових 2000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди. Рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92099021

У такій ситуації може опинитись кожен. Юрист системи правової допомоги від держави  Марк Веремейчик пояснює:

Наразі захист прав споживачів фінансових послуг здійснюється Національним банком України. Тому першими кроками, якщо ви зіштовхнулись з подібною проблемою, мають бути письмові звернення до банківської установи та до Національного банку України.   Якщо в досудовий спосіб вирішити проблему не вдалось, звертайтесь до суду.

Коли можуть бути списані кошти з рахунку людини?

Відповідно до ч. 2 ст. 1071 ЦК України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.

Які є підстави для повернення незаконно списаних коштів?

Відповідно до вимог ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов`язана повернути потерпілому це майно.