назад

За балкон – до суду на сусідів: чернівчанка відстояла право на спільну власність

Що робити, якщо сусіди створюють несприятливі умови для життя: обмежують доступ до підвалу чи горища, або закривають спільні балкони? Як вирішити проблему з «незручними» сусідами у правовому полі?

До Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Іванна. Вона розповіла, що спільно з дочкою є співвласницею квартири. У її спільному користуванні разом із мешканцями сусідніх квартир знаходяться веранда та балкон. І ось саме через цей балкон і почалася війна між сусідами.

У березні 2021 року сусіди пані Іванни без жодного дозволу облаштували на балконі перегородку, яка зачиняється на ключ. За перегородкою утримували собаку, який лякав її онучку. Крім того, собака справляв природні потреби на балконі, проте його власники не поспішали прибирати за своїм улюленцем. На неодноразові прохання пані Іванни демонтувати перегородку, сусіди не реагували.

Працівники Чернівецького місцевого центру пояснили жінці, що за частиною 2 статті 382 Цивільного Кодексу України всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі, допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі та споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав. За ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

У Чернівецькому місцевому центрі прийняли рішення доручити цю справу адвокату Павлу Вишневському, який співпрацює з системою БПД. Він пояснив пані Іванні, що законодавство визначає право власника вимагати усунення будь-яких порушень свого права від будь-яких осіб будь-яким шляхом, яке власник вважає прийнятним. Визначальним для захисту права на підставі цієї норми є наявність у позивача права власності та встановлення судом факту існування перешкод у користуванні власником своєю власністю.

Тож адвокат Павло Вишневський зібрав необхідні документи та звернувся до Першотравневого районного суду Чернівців щодо усунення перешкод у користуванні власністю. Суд задовольнив позов. Сусідів пані Іванни зобов`язали   демонтувати самовільно встановлену перегородку на балконі та усунути перешкоди у користуванні спільною власністю. Також суд стягнув із  сусідів на користь позивачки судовий збір за подання позовної заяви – 908 грн.

Коментує адвокат Павло Вишневський, який співпрацює з системою БПД:

Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Воно не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки зі спільного майна багатоквартирного будинку.

Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні та ін.) передають безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир. Питання про згоду співвласників допоміжних приміщень на надбудову поверхів, улаштування мансард у багатоквартирних будинках, на вчинення інших дій щодо допоміжних приміщень (оренда тощо) вирішують відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/101437910