назад

За допомогою працівника Чернігівського місцевого центру було зобов’язано провести перерахунок та виплату пенсії

У липні 2020 року до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся інвалід 2-ї групи щодо представництва його інтересів у суді у справі про визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Суть питання полягала у тому, що Управління Пенсійного Фонду України відмовляло у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за період з 2016 по 2020 рік.

В порядку досудового врегулювання спору клієнтом було подано заяву про перерахунок пенсії з урахуванням періоду служби, окремо зазначивши в заяві, що неврахування Управлінням ПФУ майже 6 років служби в органах внутрішніх справ вплинуло на початкове обчислення його пенсії і призвело до зменшення її розміру.

За результатами розгляду скарги клієнту було протиправно відмовлено у проведені перерахунку, як наслідок працівник центру звернувся з позовною заявою до Чернігівського окружного адміністративного суду.

Частиною 4 статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Крім того, статтею 43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно п.1.7 порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1).

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії передбачає, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Отже, з наведеної норми вбачається наявність у органів Пенсійного фонду необхідного обсягу прав для вирішення питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

З урахуванням зазначеного, Чернігівський окружний адміністративний суд на підставі наданих доказів дійшов висновку, що позов клієнта центру необхідно задовольнити в повному обсязі та зобов’язати провести перерахунок та виплату пенсії за період з 2016 по 2020 рік.