назад

Захист прав малолітньої особи на спадкування майна

Спадкове право являє собою сукупність правових норм, що встановлюють порядок переходу прав та обов’язків померлої особи (спадкодавця) за правом спадкування до однієї або кількох осіб (спадкоємців). Процедура спадкування не така проста, як може здатися на перший погляд і право на спадкування подекуди потрібно доводити в суді
В одному з таких випадків, працівниця Таращанського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру Катерина Помилуйко допомогла клієнту, який є опікуном малолітньої дитини у захисті права на спадкування підопічної.
До Таращанського бюро правової допомоги звернувся громадянин М., який є опікуном малолітньої дитини. Батьки дитини померли. Клієнт бажав у судовому порядку встановити право власності дитини в порядку спадкування.
Дитина є єдиним спадкоємцем за законом після батька. Батькові належала 1/2 частини житлового будинку в спільному майні подружжя, але право власності не було оформлено ним за життя.
Центром призначено представника – працівницю Центру Катерину Помилуйко. Юристкою підготовано заяву до суду. Судом заяву задоволено.
Коментує юристка Таращанського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру:
« Клієнт, як опікун малолітньої дитини, звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу на ім`я його підопічної свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки вона, як малолітня дитина спадкодавця, спадщину фактично прийняла. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку у праві власності на житловий будинок на ім`я малолітньої дитини-сироти нотріусом було відмовлено. Відмова обгрунтована тим, що померлий за життя не отримав право власності на частку у спільному майні колишнього подружжя, хоча заяву про виділення належної йому 1/2 частки у праві власності на житловий будинок подавав, але свідоцтво на майно не отримував і право не реєстрував. Через неможливість оформити спадкові права своєї підопічної, як спадкоємця, клієнт змушений звернутися до суду.
Зважаючи на те, що батьки малолітньої дитини перебували у зареєстрованому шлюбі, а вказаний вище спадковий житловий будинок було придбано під час їх шлюбу, то будинок у відповідності з вимогами ст.ст. 60, 70 СК України став належати їм, як подружжю на праві спільної сумісної власності в рівних частках по 1/2 частині кожному. Відтак, дитина має право, як спадкоємець за законом, на його 1/2 частину, як на частку батька в спільному майні подружжя.
Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою – четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно зіст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах»