назад
29.09.21

Закон, що звільняє внутрішньо переміщених осіб від наслідків невиконання зобов’язань за кредитами та позиками: що і кому чекати

Починаючи з 2014 року в Україні постійно збільшується кількість внутрішньо переміщених осіб. Так, за даними Міністерства соціальної політики України на початок 2021 року на обліку як внутрішньо переміщені особи перебувають майже півтора мільйона громадян. Всі вони потребують додаткового соціального та правового захисту, оскільки кожного дня зустрічаються з проблемами, які невідомі більшості українців. Реагуючи на їх потреби, приймаються нормативно-правові акти, які полегшують життя переселенців.

6 вересня 2021 року набрав чинності Закон України від 14 липня 2021 року № 1646-IX «Про внесення зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо звільнення деяких категорій внутрішньо переміщених осіб від негативних наслідків невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики».

Детальніше розповідають фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Олена Іванович та юрист, волонтер системи надання безоплатної правової допомоги Ілля Бурлаков.

Положення Закону стосуються виключно кредитних договорів і договорів позики, які укладені до 20 лютого 2014 року з внутрішньо переміщеними особами з Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, та до 14 квітня 2014 року – для договорів, укладених з внутрішньо переміщеними особами з Донецької та Луганської областей, за умови відсутності прострочення виплат за такими договорами станом на 20 лютого 2014 року та 14 квітня 2014 року відповідно.

Отож, Законом встановлюється:

  • обмеження загальної суми процентів за договорами кредиту та договорами позики для внутрішнього переміщених осіб. Зокрема, така сума не може перевищувати суми процентів, нарахованої протягом строку, на який надавався кредит (позика), за мінімальною ставкою, визначеною договором;
  • заборона нарахування неустойки (штрафу, пені);
  • звільнення внутрішньо переміщених осіб від відповідальності за порушення грошових зобов’язань у вигляді сплати суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також процентів річних від простроченої суми;
  • заборона відступлення (продажу, передання) права вимоги за кредитним договором та/або договором позики, позичальником за яким є внутрішньо переміщена особа, без згоди боржника. Винятком є кредитори, віднесені до категорії неплатоспроможних, а також банки, щодо яких здійснюються процедури виведення з ринку відповідно до законодавства;
  • обов’язок кредитора здійснити перерахунок заборгованості за кредитним договором та/або договором позики, з урахуванням зазначених норм впродовж 7 днів з дня надходження письмового звернення від внутрішньо переміщеної особи.

Важливо, що особі, яка отримала таке звільнення від наслідків невиконання зобов’язань не можуть відмовити у наданні нового кредиту та/або позики.

У випадку невиконання кредитором цього обов’язку – така заборгованість вважається автоматично перерахованою на наступний день після закінчення 7 днів з дня надходження до кредитора письмового звернення від внутрішньо переміщеної особи.

Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання внутрішньо переміщеною особою зобов’язань за кредитним договором та/або договором позики покладається на Російську Федерацію як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Слід зауважити, що зміни, запроваджені Законом, захищають осіб, постраждалих від збройної агресії Російської Федерації на сході України та від тимчасової окупації Автономної Республіки Крим, від негативних наслідків несплати ними грошей за кредитами чи позиками.