назад

Реформування шкільної освіти, що наразі відбувається в Україні,  викликає багато запитань. Батьківськими чатами пройшла хвиля обурення, що з 1 вересня цього року деякі школи закривають 10-11 класи. Що ж насправді відбувається та як себе поводити старшокласникам та їх батькам.

Яким чином відбуватиметься реформування старшої школи? Спробуємо розібратися.

 

1 вересня 2018 року  розпочався процес реформування галузі освіти та старт Нової української школи. Впровадження цієї реформи заплановано на декілька років, адже не можливо сталу систему освіти змінити за один рік. Проте процес вже стартував.

Модель старшої школи, яка має стати трирічною та профільною, визначена новим Закон “Про освіту”, який набув чинності у вересні 2017 року.

 

Повна загальна середня освіта здобуватиметься на таких рівнях:

  • початкова освіта (протягом чотирьох років);
  • базова середня освіта (протягом п’яти років). Базова школа називатиметься гімназією.
  • профільна середня освіта (протягом трьох років), здобуття якої забезпечуватимуть ліцеї. Так говорять нам статті 4 та 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.

Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.

Та коли ж з’явиться трирічна старша школа?

Трирічна старша школа має початись у 2027 році, в цей час в 10 клас підуть перші учні нової української школи, які з першого класу навчались за новою програмою.  Учні після закінчення 9 класу матимуть можливість обирати – за яким профілем продовжити навчання (обирати основні предмети).

 

Визначати, які ж школи будуть початковими, гімназіями, або ліцеями  – будуть обласні та міські ради. І Зробити це вони повинні до 2024 року. Для організації діяльності ліцею в його складі повинно бути не менше чотирьох 10 класів (стаття 32 закону “Про повну загальну середню освіту”). Крім того, в цій статті зазначено, що розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради. В той же час розвиток мережі комунальних ліцеїв планують та забезпечують обласні та міські ради (міст з населенням більше 50 тисяч).

 

Але що ж робити, якщо батьків дійсно сповістили про закриття 10- 11 класів у школі?

В цьому разі батькам потрібно звертатись до засновників закладу, тобто органів місцевого самоврядування. Якщо закриття є частиною вже розпочатого процесу реформування, який був погоджений з громадою, тоді батьки мають отримати інформацію, до якого навчального закладу має можливість потрапити їх дитина.

Адже  стаття 32 закону “Про повну загальну середню освіту” говорить нам, у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Важливим є те, що реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.

Яким чином відбуватиметься зарахування до ліцею?

Зарахування до 10 класу закладу освіти відбувається після видання наказу про переведення до нього учнів 9 класу цього самого закладу освіти, які не виявили намір припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти. На вільні місця (за їх наявності) діти зараховуються за конкурсом. Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти визначений наказом Міністерства освіти України №367 від 16.04.2018.

 

Реформування наразі триває, питання дійсно досить дискусійне, проте до 2027 року, коли остаточні зміни будуть впроваджені, сподіваємось на чітку організацію профільного навчання, модернізовану мережу старших шкіл з урахуванням  інтересів дітей та їх батьків.