назад

Зареєструвати місце проживання неповнолітніх дітей без письмової згоди одного з батьків допомогла юристка системи БПД

Відсутність реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей порушують інтереси цих дітей і суперечить законодавству, згідно з яким місце їх проживання має відповідати місцю проживання батьків, або одного з них.

З таким питанням звернулася до фахівчині Карлівського бюро правової допомоги Валентина Миколаївна. Жінка припинила фактичні сімейні відносини зі своїм колишнім чоловіком та разом з неповнолітніми дітьми переїхала на постійне місце проживання до міста Карлівки. У новому місті Валентина Миколаївна придбала будинок, щоб забезпечити комфортне життя своїх дітей. Далі жінка звернулась до Центру надання адміністративних послуг, щоб «прописати» себе та своїх неповнолітніх дітей, проте у реєстрації місця проживання дітей відмовили, оскільки батько (участі у житті та вихованні дітей не брав, номер мобільного змінив) не надав необхідної згоди.

Під час звернення Валентини Миколаївни до Карлівського бюро правової допомоги, фахівчиня надала змістовну інформацію щодо вищезазначеної ситуації та поінформувала про порядок надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – БВПД).

Далі Валентина Миколаївна підтвердила свою належність до осіб, яким надається БВПД, після чого юристка склала позовну заяву про надання згоди на зміну реєстрації місця проживання дітей без згоди батька, де попросила суд надати дозвіл на зняття з реєстраційного обліку неповнолітніх дітей за колишньою адресою та надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дітей за новою адресою. Окрім того, фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги склала клопотання про звільнення жінки від сплати судового збору, оскільки відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Рішенням Карлівського районного суду Полтавської області позовні вимоги задоволено.

«У випадку, якщо один із подружжя не згоден на зміну місця проживання дитини слід  звернутися до Центру надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію місця проживання дитини; отримати відмову у знятті з місця проживання та реєстрації місця проживання дитини; звернутися з позовом до суду»  – радить фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги Сніжана Вітюгіна.

За її словами, один із батьків, який не надає згоди на зняття та реєстрацію місця проживання дитини порушує права дитини та права того з батьків, з ким проживає дитина, на вільний вибір місця проживання. Сімейним кодексом України передбачено, що місце проживання визначається за домовленістю батьків. У випадку, якщо батьки не проживають разом, та не домовились із ким саме буде проживати дитина – спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Варто згадати і міжнародні правові акти. Зокрема, протокол №4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначає, що кожна людина має право вільно пересуватися та обирати місце проживання в будь-якій державі, на території якої вона перебуває легально.

З рішенням суду можна ознайомитися за наступним посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/96987489?fbclid=IwAR3UWhMrd7ZfYmvaw9VLb7805K8eB8GVxPnoA8p1OrV2efqNvUI0arAuyzM

Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до Карлівського бюро правової допомоги за адресою: м. Карлівка, вул. Полтавський шлях, 54-А,      тел. (05346) 26-3-10, електронна пошта  [email protected]

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).