назад

Завдану шкоду від стихійного лиха довелось доводити в судовому порядку

У червні 2020 року у західних областях України сильні опади спричинили надзвичайну ситуацію природного характеру регіонального рівня. У результаті стихійного лиха майну Олега Івановича завдано матеріальної шкоди – пошкоджено житловий будинок, замулено господарські споруди та земельну ділянку. Чоловік звернувся до сільської ради, щоб скласти акт обстеження завданих збитків через повінь. Але його так і не включили у списки осіб для отримання державної допомоги.

Після неодноразових звернень Олега Івановича у різні державні органи було прийнято рішення про повторне обстеження житлового будинку. На цей раз комісія встановила, що житловий будинок не був пошкоджений. З цим актом обстеження чоловік не згодний, оскільки повторний огляд був проведений більш як через місяць після стихійного лиха і не відображає реальну картину.

Аби вирішити питання з відшкодуванням, Олег Іванович звернувся до Коломийського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги. Він розповів, що зазнав величезних втрат через стихію і самотужки не може вийти з даної ситуації.

Для складання процесуальних документів та представництва інтересів клієнта в суді було призначено адвоката Івана Проворова. Првозахисник підготував позовну заяву про визнання бездіяльності місцевим органом самоврядування щодо невнесення до відповідної категорії осіб, постраждалих від стихійного лиха, відмови у здійсненні відповідних виплат та зобов`язання виплатити з державного бюджету матеріальну грошову допомогу у розмірі 20 тис. грн.

У судовому засіданні свідки вказали на те, що під час стихійного лиха житловий будинок позивача було пошкоджено. Рівень води всередині будинку був вище підлоги. В обох кімнатах після сходження води залишався намул, сирість та вологість. На підлозі та стінах був грибок і пліснява, а запах цього залишався надовго. Замуленими були і господарські будівлі та споруди. Після повені 2008 року господарі будинку вже міняли підлогу і тепер це довелося робити ще раз.

Крім того, судом встановлено, що члени комісії при другому обстеженні господарства морально тиснули на господарів затоплених будинків. Замість детального огляду та відображення фактичного стану будинку, зосереджували їх увагу на необхідності побудови дамби на річці.

Суд вважає, що представником відповідача не наведено достатніх підстав, чому під час вирішення питання про виплату компенсації позивачу до уваги взято повторний акт, який складено через півтора місяці після надзвичайної ситуації, на перевагу акту складеному в наступні дні після підтоплення.

Суд вирішив, що позовні вимоги мають бути задоволені, оскільки згідно із постановою Кабінету Міністрів України від  05 жовтня 1992 року № 562розпорядженню Кабінету Міністрів України № 811-р від 02 липня 2020 року «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для проведення невідкладних заходів з ліквідації надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року» ті, чий житловий будинок пошкоджений, відносяться до третьої категорії сімей, постраждалих від наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року.

Рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 червня 2021 року справа № 346/5410/20 позов задоволено у повному обсязі. Виконавчий комітет сільської ради зобов’язаний прийняти рішення про включення Олега Івановича до реєстру виплат з державного бюджету матеріальної грошової допомоги у розмірі 20 тис. гривень.