назад

Завдяки оформленню опікунства жінці вдалось повернути онучку додому

Валентина Володимирівна звернулась до фахівців Солонянського бюро правової допомоги за допомогою в оформленні опікунства. Деталі справи жінки виявились непростими.

Донька жінки має психічне захворювання. Саме через нього вона свого часу позбавила життя свою першу дитину. Пройшовши примусове лікування, жінка через певний час народила доньку. Відтоді її хвороба загострилась. Як пояснила клієнтка, її донька погано усвідомлює факт народження дитини та власну відповідальність за її життя. Жінка не розуміє, що це не іграшка, а жива людина, яку необхідно годувати, доглядати … Тому служба у справах дітей не наважилась залишити маля з матір`ю і дитину було тимчасово передано до спеціальної дитячої установи міста Дніпро. Валентина Володимирівна ж хотіла сама виховувати онучку.

Для цього, пояснили юристи Солонянського бюро, потрібно спочатку визнати мати дитини недієздатною. А вже потім оформлювати опікунство. Валентині Володимирівні допомогли скласти позовну заяву про визнання доньки недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна.

Відповідну позовну заяву було подано до Солонянського районного суду (справа № 192/1805/18; провадження № 2-о/192/9/20). Рішенням суду доньку Валентини Володимирівни було визнано недієздатною, а саму жінку призначено її опікуном (рішення набрало законної сили 03.11.2020р.). Наразі вирішується питання повернення додому онучки.

Юридична довідка. Згідно ст.. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

У відповідності до ст..296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Згідно до норм ст..298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її псчихічного стану судово-психіатричну експертизу.

У ч.1 ст.60 ЦК України зазначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

У відповідності до норм ст..63 ЦК України опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.