назад

Поновити строк призначення допомоги при народженні дитини – можливо

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Маргарита, якій було відмовлено у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини через те, що вона пропустила встановлений 12-місячний строк звернення за цією державною виплатою.

Пані Маргарита розповіла, що у червні 2019 року народила доньку на території Республіки Польща. Оскільки дитина була дуже маленькою, на Україну вирішили повернутися за кілька місяців. Але через спалах у світі коронавірусу з 12 березня 2020 року в Україні був введений карантин. Пані Маргарита з дочкою повернулися додому у липні, і вже на наступний день вона звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.

Проте отримала відмову у зв`язку з тим, що звернення за призначенням надійшло пізніше ніж 12 календарних місяців після народження дитини.

Юристка місцевого центру Тетяна Євчук підготувала позов до суду про визнання протиправним рішення про відмову у наданні допомоги при народженні дитини.

Суд встановив, що передбачене частиною сьомою статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та пункту 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, положення, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня народження дитини, не дає підстав стверджувати, що даний термін є присічним та не може бути поновленим при наявності поважних причин. А пані Маргарита об’єктивно не мала можливості дотриматися такого строку, оскільки не могла повернутися в Україну через запровадження карантину.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 08 квітня 2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги». Відповідно пункту 2 частини 1 цієї постанови строк звернення за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено повністю. Департамент соціальної політики Луцької міської ради зобов’язано призначити та виплатити пані Маргариті допомогу при народженні дитини.