назад

Жінка отримала позичені кошти в судовому порядку – допомогли юристи системи БПД

Інколи ми позичаємо гроші родичам, друзям, знайомим і розраховуємо на їх повернення. На жаль, не завжди гроші повертають в обумовлений термін. Саме в такій ситуації опинилась клієнтка Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Жінка уклала договір позики, відповідно до якого передала знайомій 700 доларів США без сплати процентів на два місця, про що було зазначено в розписці.

Довідково! Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Згідно із ч.2 ст. 1047 ЦК України, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

У встановлений термін борг було погашено лише частково у розмірі 200 доларів США. Минув час, однак, інша частина боргу залишалась не погашеною, боржниця ігнорувала вимоги жінки повернути кошти.

Довідково! Згідно із ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Зрозумівши, що добровільно кошти не будуть повернуті, жінка вирішила звернутися за допомогою до Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для здійснення захисту прав клієнтки Центром було уповноважено адвоката Анатолія Осадчого. Він підготував позовну заяву до суду про стягнення боргу за договором позики та здійснював представництво інтересів клієнтки в суді. До позовної заяви було додано боргову розписку.

Довідково! Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, здійснивши розрахунок заборгованості з урахуванням трьох відсотків річних та офіційного курсу валюти на день платежу, сума заборгованості склала 395 доларів США, де сума основного боргу – 350 доларів США; три проценти річних – 45 доларів США.

На основі встановлених фактів, суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі. Кошти в сумі 595 доларів США повернуто.

З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/93321804

Для отримання консультацій, роз’яснень, а також захисту своїх прав у суді можна звернутися до системи безоплатної правової допомоги:

  • отримати безоплатну правову допомогу безпосередньо в центрах та бюро правової допомоги (адреси та телефони на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ )
  • зателефонувати на безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103
  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його у Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR