назад

Жорстоке ставлення до дитини стало підставою для позбавлення батьківських прав

На жаль, батьки не завжди гідно поводяться по відношенню до дітей, зловживають своїми правами або ухиляються від виконання батьківського обов’язку. Це може стати причиною позбавлення батьківства.

У випадку клієнтки Одеського місцевого центру підставою для позбавлення батьківських прав було систематичне вчинення домашнього насильства та ухилення батька дитини від виконання своїх обов’язків.

Жінка розповіла, що через домашнє насильство вирішила розірвати шлюб, від якого вони з чоловіком мають дитину. Чоловік як до розірвання шлюбу так і після, зовсім не цікавився дитиною, її станом здоров`я, не допомагав її виховувати та утримувати.

Судовий наказ про стягнення аліментів на утримання дитини батько не виконував, у зв’язку з чим утворилась велика заборгованість.

Більш того, на протязі останніх чотирьох років колишній чоловік систематично вчиняв домашнє насилля як по відношенню до неї, так і до дитини. Регулярно вживає алкогольні напої, не працює, живе за рахунок жінки, яка отримує невеличку пенсію по інвалідності.

Ані протоколи про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 173-2, складені правоохоронними органами, ані виданий судом обмежувальний припис стосовно кривдника не вплинули на поведінку чоловіка, який продовжував вчиняти домашнє насилля.

За порушення обмежувального припису та заборон, які він містив, чоловіка було притягнуто до кримінальної відповідальність та призначено покарання у вигляді арешту на 4 місяці.

Маючи намір захистити свою малолітню доньку та покласти край знущанням, жінка звернулась до Овідіопольського бюро правової допомоги.

Для надання правової допомоги жінці щодо позбавлення колишнього чоловіка батьківських прав було уповноважено начальника Овідіопольського бюро правової допомоги Наталію Білоус.

Юристка підготувала позовну заяву про позбавлення батьківських прав та в подальшому здійснювала представництво інтересів під час розгляду справи в суді.

До позовної заяви Наталія Білоус додала наступні докази: рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження дитини, довідку про неотримання аліментів, судовий наказ, рішення суду про видачу обмежувального припису, постанову суду про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП, вирок суду про притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 390-1 КК України, характеристику обох батьків, довідку про склад сім’ї.

Враховуючи письмові докази, судом було встановлено, що чоловік, маючи всі необхідні умови для реалізації свого права і виконання обов’язку щодо належного виховання дитини, протягом довгого часу не проявляв до доньки батьківської любові та турботи, не спілкувався з нею, не цікавився її бажаннями та потребами, а більш того, систематично вчиняв щодо дитини фізичне та психологічне насильство.

Суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, в результаті чого чоловіка було позбавлено можливості вирішувати долю дитини, а жінка має можливість самостійно планувати їхнє з донькою подальше життя.

Саме небайдужість іноді стає першим кроком на шляху до вирішення проблеми. Дівчинка, яка заявила про насильство небайдужим дорослим, виховується матір’ю та наразі живе спокійним життям після систематичного домашнього насильства з боку батька», – розповідає Наталія Білоус.

З рішенням суду можна ознайомитися тут.