назад

Житель Рівненщини приніс до нотаріуса заповіт, складений на нього, проте останній не відкрив спадкову справу…Адже минуло вже більше 10 років…

Ви все життя працюєте, збираєте на придбання нерухомості або інших цінностей, накопичуєте збереження в банках…Проте, як кажуть, « в труні кишень не має», тому важливо за життя потурбуватись про те, кому після смерті Ви залишите все нажите майно, розпорядитись яким можна за допомогою заповіту. В іншому – все буде поділене автоматично за законом між вашими родичами. Лишаючи заповіт, не зайвим буде сповістити людину якій довіряєте, на  складений заповіт. Інакше, після Вашої смерті, про існування заповіту може ніхто і не дізнатись. Про це наша наступна історія.

Термін прийняття спадщини – 6 місяців з моменту смерті спадкодавця. Типовими є справи, коли спадкоємці, не вклавшись в піврічний термін, пропускають строки прийняття спадщини і продовжують їх через суд. Але бувають випадки, коли для спадкоємців оформлений на них заповіт стає цілковитою несподіванкою через багато років.

Так, восени до Дубенського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання БВПД завітав пан Михайло. Чоловік розповів, що, робивши ремонт в оселі своєї покійної бабусі, знайшов заповіт, оформлений на нього. Однак, нотаріус відмовився реєструвати прийняття спадщини.

Згідно закону України – вступи в спадщину можна впродовж півроку з моменту смерті спадкодавця. Миколина ж бабуся оформила заповіт ще 2006 року, через рік вона померла і таємницю заповіту забрала з собою….

У 2020 році, виключно випадково, робивши ремонт, серед купи краму Микола знайшов  документи бабусі, серед яких був і заповіт на її будинок та більше 3 гектарів землі, оформлений на нього.

Через 13 років з моменту смерті бабусі, Микола міг поновити своє право на вступ у спадщину виключно через суд. Тому, за допомогою він звернувся до фахівців безоплатної правової допомоги.

 Зайнялась цією неординарною справою головний спеціаліст Дубенського бюро правової допомоги Людмила Юхимчук.

Розглянувши справу клієнта, фахівчиня склала та подала до місцевого районного суду позовну заяву про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на пропуск строку, встановленого для прийняття спадщини з поважних причин.

В судовому засіданні пан Михайло повідомив, що він не знав про наявність складеного його бабою заповіту. Після її смерті він користувався залишеним будинком, оскільки за життя баба йому говорила про те, що бажає, щоб будинок залишився йому а інших спадкоємців не було.

Крім того, на початку липня 2020 р. працівники сільської ради  Демидівського району повідомили пану Михайлу про необхідність оформлення земельної ділянки, що належала бабусі, адже інших прямих спадкоємців в неї не було.

Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі та оцінивши їх, як кожен окремо, так і в їх сукупності, за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному та об`єктивному з`ясуванні всіх обставин справи та дослідженні доказів, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю. Рішення суду набрало законної сили  10.11.2020 р.

Коментує головний спеціаліст відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання БВПД Людмила Юхимчук:

Відповідно до  ст.1233 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч. 3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вказує судова практика, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, серед них є,також,  необізнаність спадкоємця про наявність заповіту.

Номер судової справи №558/526/20