назад
13.01.20

Зусиллями фахівця Березнівського бюро неповнолітня дитина отримала шанс на опіку

 

Часто на практиці мають місце випадки, коли особа тривалий час відсутня за місцем постійного проживання і місцезнаходження якої невідоме. Така тривала відсутність фізичної особи в місці її проживання створює певні труднощі як для третіх осіб, так і для майна самої фізичної особи тощо.Клієнтка звернулася до Березнівського бюро правової допомоги для визнання своєї дочки Катерини безвісно відсутньою, яка більше  шести років була відсутньою за місцем свого постійного проживання та  місцезнаходження до цього часу невідоме.

 

Пані Наталія (ім’я змінено) розповіла, що її дочка Катерина більше шести років перебуває у розшуку відповідно до Витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань.

Так, із пояснень клієнтки стало відомо, що чоловік її дочки 14 червня 2013 року звернувся із заявою до Березнівського відділення поліції Сарненського відділу поліції ГУНП у Рівненській області про те, що 30.05.2013 року о 14 год. 00 хв. його дружина Катерина, пішла з дому і по даний час місце її перебування не відоме. 15 червня 2013 року йому стало відомо що відносно дружини Катерини  Березнівський ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області було відкрите кримінальне провадження за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України та на даний час перебуває у розшуку.Відповідно до ст.306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою.

Тому, визнання дочки Катерини безвісти відсутньою пані Наталії потрібно для того, щоб встановити опіку над неповнолітньою її дитиною, що згідно наказу служби у справах дітей Березнівської районної державної адміністрації  дитина тимчасово влаштована в сім’ю бабусі, яка залишилась без батьківського піклування.Здійснювати складення документів процесуального характеру та представництва інтересів у суді, а саме, позовної заяви до суду, наказом Сарненського місцевого центру з надання БВПД  доручено заступнику начальника відділу «Березнівське бюро правової допомоги» — Юлії Пахальчук.

Дії працівника системи БПД:

Підготовка позовної заяви про визнання особи безвісно відсутньою до Березнівського районного суду Рівненської області.

 Результат:

Рішенням Березнівського районного суду Рівненської області позовну заяву було повністю задоволено, а саме  визнано дочку Катерину пані Наталії безвісно відсутньою.

Довідково:

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 травня 2018 року у справі № 225/1297/17 зроблено висновок, що «безвісна відсутність – це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування).

Згідно ч. 1 ст.43 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.

Згідно з ч. 3 ст. 43 ЦК України, порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Згідно  з ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи.

При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо.

Підставами для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються:

а) відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання;

б) відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості;

в) сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної або з дня, визначеного відповідно до частини другої статті 43 ЦК України;

г) наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісно відсутньою».

Справа про визнання фізичної особи безвісно відсутньою розглядається судом в порядку окремого провадження за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місце перебування якої невідоме, або за місцем знаходження її майна – місце розгляду справи обирає заявник.